Opozīcija pret naudas ietaupīšanu?

Nedēļas vidū bija vētraina sēde par pretkorupcijas parlamentārās izmeklēšanas komisiju ar ļoti garu nosaukumu, kuru neviens normāls cilvēks nevar skaļi pateikt bez priekšā uzrakstīta teksta… Vēlos īsi izstāstīt savas pārdomas par dzirdēto.

Pirmkārt, kā jau teicu, nosaukums un tādējādi izmeklējamā apjoms pārāk plašs. Padomājiet paši: Parlamentārās izmeklēšanas komisija par korupcijas, lobēšanas, organizētās noziedzības un kontrabandas ietekmi uz nodokļu iekasēšanu un ekonomisko un finanšu noziegumu izmeklēšanu, kā arī Iekšlietu, Tieslietu, Finanšu ministrijas un citu valsts institūciju amatpersonu personīgās atbildības izvērtēšanu sabiedrības interešu un labas pārvaldības principu ievērošanā… Veiko Spolītim, kurš bija kļuvis par komisijas vadītāju, tika patiešām milzu darbs.

Varēja just, ka opozīcijai nav it nekādu objektīvu argumentu, vienkārši ļoti manāmi “gribēja asini”. Ja būtu gribējuši tiešām strādāt, tad nebūtu ar tik vieglu roku pametuši komisiju. Viss, ko opozīcija kliedza no tribīnes, bija, ka rezultāts “ir brāķis”.

Kāpēc pozīcijas locekļi neparakstīja? Nevaru šo saprast. Piemēram, Jānis Dombrava no tribīnes teica, ka rezultāts ir labs un viņš cerot, ka ieteikumi tiks īstenoti. No otras puses, sūdzējās, ka sēdes nav sasauktas vasarā un ka viena sēde nav nemaz notikusi, kā teikts ziņojumā. Tapēc neparakstīja, un arī tāpēc, ka melnrakstu dabūjis par vēlu.

Savukārt Guntis Kalniņš, kurš arī neparakstīja, vienkārši pateicās visiem, kas ieradušies uz sēdēm, taču nepateica, vai ieguldītais darbs ir labs vai slikts.

Varu teikt vienu – es iepriekšējā vakarā izlasīju komisijas ziņojumu un neredzēju, kur būtu tas brāķis. Ziņojumā apkopotos tas labais, kas ir jau iesākts cīņā pret korupciju un kas vēl būtu jādara, visi labie priekšlikumi. Mani ļoti uzrunāja priekšlikums, ka Latvijai vajadzētu darīt kā Igaunijā, proti, ieviest X-tess sistēmu, kas ļautu savienot visu ministriju datubāzes, padarot tās uzreiz pieejamas tiesām, policijai, citām ministrijām. Tad gan tiesu darbu ietu ātrāk uz priekšu, un mēs ietaupītu milzu naudu.

Ar šādu savietojamības sistēmu naudas ietaupījumu Igaunija varēja gūt “lieku” naudu, ar kuru uzturēt savus bruņotos spēkus! Somija pārņēmuši to pašu sistēmu, bet mums uzaudzis “Ķīnas mūris” pret to, kaut gan ‘Tallina mums to piedāvā par velti.

Lūk, kāda opozīcija pret saprātīgu un ļoti vajadzīgu jauninājumu! Tas ir nākamais Saeimas un valdības darbs. Paldies Veiko Spolītim par šo ieteikumu, aicinu sabiedrību to atbalstīt.

Pielikumā komisijas (diemžēl neparakstītais) galaziņojuma teksts. Vērtējiet paši!

zinojums.pdf (2,5 Mb)