Par plastmasas izstrādājumu ietekmes samazināšanu

Vakar Saeima pirmajā lasījumā atbalstīja par steidzamu atzīto Plastmasu saturošu izstrādājumu likuma projektu. Tas no šī gada 3.jūlija paredz aizliegumu laist tirgū konkrētus plastmasas priekšmetus, kā arī noteikt pasākumus to patēriņa samazināšanai un citas prasības. Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā likuma projektu aizstāvēju es; te piedāvāju runas stenogrammu.

“Cienījamā sēdes vadītājas kundze! Kolēģi! Skatām “Plastmasu saturošu izstrādājumu likumu” (Nr. 1024). Likumprojekta mērķis ir novērst un samazināt plastmasas izstrādājumu un to saturošo zvejas rīku ietekmi uz vidi. Īpaši ūdens, cilvēka un dzīvnieku veselību.

Ar šo likumprojektu tiek pārņemta direktīva par plastmasas izstrādājumu ietekmes uz vidi samazināšanu. Un šī ietekme ir katastrofāla, to mēs zinām, mē jau dzeram ūdeni ar plastmasu, kuru mēs, tiesa, neredzam, bet tā tur ir. Un trešdaļa okeānu jau ir nomirusi, un, kā mēs zinām, okeāni ir tie, kas visvairāk uzsūc CO2.

Tātad likumprojekts paredz aizliegt, pārdot, laist tirgū noteiktus vienreizlietojamos plastmasas saturošus izstrādājumus. Nu, piemēram, tirgū nedrīkstēs pārdot plastmasas vates kociņus, galda piederumus, šķīvjus, salmiņus, dzērienu maisāmkociņus, baloniem piestiprināmus un to turēšanai domātus kociņus.

Pasākumi plastmasas patēriņa samazināšanai. Prasības attiecībā uz izstrādājuma dizainu, marķēšanu un pārstrādātas plastmasas apjomu tajos. Prasības nodrošināt dzērienu iepakojuma dalītu vākšanu. Pircēju informēšanas pienākumu. Un ražotājam paredzēts arī pienākums, kā alternatīvu patērētājiem piedāvāt izstrādājumus, kas nesatur plastmasu.

Un likumprojekts paredz arī noteikt arī administratīvo atbildību par aizliegtā plastmasu saturoša izstrādājuma laišanu tirgū, alternatīvu nepiedāvāšanu un patērētāju neinformēšanu.

Tautsaimniecības komisija atbalstīja likumprojektu pirmajā lasījumā, un tā kā likumprojektam jāstājas spēkā jau 3. jūlijā, un uzņēmējiem ir laikus jāzina spēles noteikumi, tad komisija lūdz atzīt likumprojektu par steidzamu.”

Pēc debatēm:

“Lūdzu atbalstīt likumprojektu pirmajā lasījumā. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš ir 13. maijs, un tad izskatīšana plenārsēdē būtu 27. maijā.”