Krievijas Ziemassvētki Latvijā

4. decembra Saeimas plenārsēdē sabiedrības uzmanību piesaistījis jautājums par pareizticīgo Ziemassvētkiem. Biju viens no tiem deputātiem, kuri balsoja stingri pret – un paskaidrošu, kāpēc.

Tātad, kā jau medijos pausts, – Saeima nobalsoja par likumprojekta nodošanu komisijai; likumprojektā paredzēts 7. janvāri, tā saucamos “krievu Ziemassvētkus”, padarīt par oficiālu brīvdienu.

Šoreiz Saskaņa guva savam priekšlikumam atbalstu, pateicoties ZZS un jaunienācējam Saeimā – Ingunas Sudrabas partijai. Jāsaka, ka “par” nobalsoja arī trīs Latvijas Reģionu apvienības deputāti un diemžēl pat daži no Vienotības.

Saskaņietis Agešins savā ziņojumā tā miglaini izteicās, ka “priekšlikums nākot no sabiedrības”. Te gribu izcelt to, ko plenārsēdē teica deputāts Aleksandrs Kiršteins (NA). Ar sīkāku faktu uzskaitījumu katrs var pats iepazīties sēdes protokolā, kas brīvi pieejams Saeimas mājaslapā, taču kopsavilkums bija tāds: Latvijas pareizticīgo draudze svin Ziemassvētkus pēc Jaunā kalendāra – tāpat kā Igaunijā, Somijā un pat Kaļiņingradā.

Tātad, kārtējo reizi uzausušais priekšlikums par 7. janvāri ir aicinājums atbalstīt Veco kalendāru, kas pareizticīgajiem raksturīgs nevis Latvijā, bet, piemēram, lielākajā daļā Krievijas. Tieši tāpēc balsoju pret! Kāpēc mums būtu jāatbalsta no Krievijas mākslīgi ievestas tradīcijas? Ja jau šādi, tad arī latviešu valodas jautājumos drīz vēl piekāpsimies…

Saeimas sēdes stenogramma (skat. A. Kiršteina runu):
http://helios-web.saeima.lv/steno/Saeima10/Skana/1204kopa.htm
Balsojuma protokols: http://titania.saeima.lv/LIVS12/SaeimaLIVS…