Deputātu kvotas: šādu kļūdu nākotnē atkārtot nedrīkst

2017. gada budžetu esam apstiprinājuši, tomēr neapmierinātība ar rezultātu palikusi gan sabiedrībā, gan starp pašiem parlamenta deputātiem. Viens no sāpīgākajiem un nepatīkamākajiem jautājumiem ir tā dēvētās “deputātu kvotas”. Šoruden šis process kļuva teju nekontrolējams, un tika sadalīti papildus 20 miljoni eiro, kas nav normāla situācija. Diemžēl arī es šajā procesā biju līdzdalībnieks un savu vainu atzīstu.

Es neatbalstu šādu “mētāšanos” ar nodokļu maksātāju naudu. Deputātiem nav jābalso par to, kuru kapliču nokrāsot vai kādas rokgrupas albumu izdot. Šādi dalot naudu, mēs galu galā nenovēršami nonākam pie nejēdzīgiem lēmumiem. 

Papildus jau plaši izskanējušajām nejēdzībām manu uzmanību piesaistīja arī situācija, kad jaunveidojamais Likteņdārzs saņēma 520 000 eiro, bet Brāļu kapiem tika piešķirti vien 3000 eiro. Brāļu kapu nozīme ir nenovērtējama – šajā vietā atdusas mūsu strēlnieki, kuri krita par Latviju. Viņi bija pirmie, kas ar savām dzīvībām apliecināja ticību Latvijas valstij un cēla mūsu pašapziņu. Manuprāt, lauvas tiesu no šiem Likteņdārza 520 000 eiro vajadzēja piešķirt Brāļu kapu uzturēšanai un atjaunošanai!

Ja tik liela finansējuma sadalīšana būtu atstāta Kultūras ministrijas un ekspertu ziņā, esmu drošs, ka pēc kritēriju un nepieciešamības izvērtēšanas Brāļu kapi būtu guvuši krietni lielāku atbalstu. Tas ir skaidrs apliecinājums tam, ka nākotnē nav pieļaujams, ka desmitiem miljoni eiro tiek dalīti emociju iespaidā. 

Vienotības frakcijā mēs ilgi vērtējām, vai vispār iesaistīties šajā procesā. Pieņēmām lēmumu, ka no frakcijas puses vismaz netiks virzīti individuāli deputātu priekšlikumi, bet tikai tie, par kuriem ir vienojusies visa frakcija. Tas nodrošinājā mūsu priekšlikumiem vismaz frakcijas izvērtējumu un tādējādi augstāku kvalitāti.

Secinājums ir viens – šādu situāciju nākotnē vairs pieļaut nedrīkst. Es varu piekrist, ka deputāti lemj par pāris miljonu sadalījumui, frakcijās izvertējot piedāvājumus un atbalstot tiešām vērtīgas lietas, kas citādi negūtu atbalstu. Bet ne vairāk. Pēc plenārsēdeas, kurā lēmām par budžetu, vērsos arī pie premjera ar savu viedokli, ka šāda sistēma neder.