Valstsvīrs, kurš būvēja Latviju

Fotogrāfija no Latvijas pirmā satiksmes ministra – Teodora Hermanovska pieminekļa atklāšanas pasākuma Jaunjelgavā 23. oktobrī. No labās: pašreizējais satiksmes ministrs Talis Linkaits, Jaunjelgavas domes priekšsēdētājs Guntis Libeks, Saeimas deputāts Jānis Butāns, T.Hermanovska mazdēls Norvels Hermanovskis (atgriezies no ASV), pieminekļa idejas ierosinātāja Vaira Lejniece, tēlnieks Kristaps Gulbis.

Teodoram Hermanovskim gan piemīt ne tikai šādi nopelni; viņš projektējis apmēram 100 ēkas Rīgā, tajā skaitā mūzikas namu “Daile” Rīgā, Kr. Barona ielā (taču lielākā daļa viņa veikumu skatāmi Teikā). Ļoti priecājos, ka Jaunjelgavā ir rosīgi ļaudis, kas atceras tos mūsu valstsvīrus, kuri veidoja Latviju jau šķietami bezcerīgā laikā – 1918. gadā! T. Hermanovska vadībā tika atjaunoti daudzi pirms tam karā nopostītie ceļi, šosejas un dzelzceļa līnijas.

Pateicos Jaunjelgavas domei par dāsno finansiālo atbalstu (jābrīnās, ka neviena Satiksmes Ministrijas kapitālsabiedrība neziedoja kaut vienu eiro mūsu pirmā satiksmes ministra godāšanai…). Jaunjelgaviešiem ir, ar ko lepoties!

Tēlnieks Kristaps Gulbis piemineklī iestrādājis Teodora Hermanovska pirksta nospiedumu (ņemtu no ministra pirmskara pases – tolaik šajos dokumentos līdzās personu parakstiem bija arī pirkstu nospiedumi).

P.S. Jāatzīmē, ka gan par T. Hermanovski, gan citos materiālos par līdzīga likteņa tautiešiem esmu manījis autorus rakstām, ka tie devušies emigrācijā. Tomēr pareizi būtu lietot vārdu “trimdā” – tur ir milzīga atšķirība. Neturēsimies pie okupācijas laikā “apgūtās” terminoloģijas!