Balsojums par diasporas pensijām (+stenogramma)

Beidzot ar prieku varu teikt, ka krietna cīņa vainagojusies ar panākumiem – ceturtdien Saeima, turpinot 22. oktobra sēdes darba kārtību, nobalsoja par to, lai cilvēkiem, kas atgriežas Latvijā no ārvalstu diasporas, netiek uzlikts netaisnīgs “dubultais” papildnodoklis pensijām. Kā jau zināt, es par to runāju jau sen un ilgi, ar pamatojumu varat iepazīties arī 5. oktobra rakstā.

Agrāk pēc papildus vienošanās ar papildnodokli Latvijā neaplika, piemēram, ASV un Krievijas pensijas, bet no ES aplika, un tas bija tiešām netaisnīgi. Saistībā ar šo arī diezgan izbrīnīja “Attīstībai/Par!” deputātes Vitas Tēraudas iebildumi, ka šis veicinās dažādu pensionāru diskrimināciju. Jo patiesībā jau tieši viņas situācija šķita diskriminējoša, saņemot pensiju no ASV bez papildnodokļa, kamēr ES remigrantiem bija jāmaksā.

Bet nu jau nobalsots, kā nākas. Arhīva labad zem šī teksta pievienoju manu Saeimas attālinātajā sēdē kolēģiem teikto uzrunu:

“Labdien, kolēģi! Šis ir ļoti svarīgs jautājums. Un es pateicos iepriekšējam runātājam; gribētu tikai nevis papildināt, bet pateikt varbūt to galveno. Un tas ir, ka diasporas likums, ko mēs pieņēmām iepriekšējā Saeimā, pateica, ka nav jāapliek ar nodokļiem. Tātad mēs īstenībā, ja mēs sakām, ka ir jāapliek ar nodokli, ejam pret Saeimu. Saeima pieņem lēmumu, bet valdība dara citu.

Tas ir viens. Un otrais ir tas par diskrimināciju: Satversme aizliedz diskrimināciju. Nu nevar būt tā, kā jau iepriekš ir minēts, ka tie, kas atgriežas no Amerikas un Kanādas, – viņus neapliek papildus ar nodokli, jo viņi to jau nomaksājuši tajās zemēs, tas ir tas vienīgais nodoklis. Bet tos, kas atgriežas no Eiropas Savienības dalībvalstīm (un pamatā tie visi nāk no donorvalstīm!), – viņus apliek.

Viens konkrēts piemērs esmu es. Es, piemēram, zaudēju – saņemu 600 eiro Zviedrijas pensiju – pēc tam, kad jau zviedri uzlikuši man 25 procentu nodokli uz pensiju (iedomājieties, 25 procenti!). Un Latvija vēl paņem. Vai tas ir taisnīgi?

Un es gribētu vēl treškārt pateikt to, ka tie cilvēki, kas dzīvo Eiropas Savienības valstīs, – kā es jau minēju, donorvalstīs, – šīs donorvalstis dod milzīgu naudu Eiropas Savienības kopīgai kasei – struktūrfondiem, un tā tālāk. Tātad viņi maksā nodokļus donorvalstīs, kas iet mums netiešā veidā atpakaļ. Un tad viņi atbrauc šeit, un te vēl par nopelnītām pensijām, par ko viņi jau arī maksājuši nodokļus donorvalstī, atkal uzliek trešo nodokli. Nu, tas vienkārši nav godīgi! Un jārunā tā: vai mēs gribam, lai mūsu cilvēki atgriežas Latvijā, vai mēs to negribam?”